Музейна сбирка "Просветното дело в Средните Родопи", град Златоград
размер на шрифта     A  A

Музейната сбирка  „Просветното дело в Средните Родопи”  е открита в Златоград през 1978 г. и е втората по рода си в страната след Априловската гимназия в Габрово. Помещава се в сградата на Взаимното училище, построена с дарения и доброволен труд на златоградчани през 1852 г.

Експозицията е разположена на два етажа и в нея могат да се видят възстановка на класна стая с необходимите учебни пособия, учителска стая,   ежедневна стая на семейството на учителя и място за почивка – открит кьошк, на просторната открита веранда на втория етаж. Подредена е хронологично в три раздела: 1830-1878 г., 1878-1912г., след 1912 г. до наши дни.

Музеят притежава уникална колекция от старопечатни издания, ученически тетрадки и пособия, учителски дневници и тефтери, битови вещи на учители. Сред най-ценните експонати е „Златоградски писмовник” – ръкописно съчинение от 1852 г. Впечатляваща по разнообразие и богатство е „библиотеката на учителите” - книги, учебници, речници на църковно-славянски, новобългарски, гръцки, турски, иврит, английски, френски, немски език. В музея се пазят книги с приписки, вещи, снимки и документи за историята на Златоград. Общо тук се съхраняват над 3500 музейни експоната.

Петя Иванова - стажант

Контакти за връзка с музея

гр. Златоград, обл. Смолян

телефон: 03071/ 25 51, 03071/ 24 18