Сайтът на Българските музеи

Етнографски комплекс Хаджиданчови къщи - Сливен
размер на шрифта     A  A

Особен интерес представлява Етнографският комплекс “Хаджиданчови къщи” в Сливен, съграден от три сгради в характерния за региона възрожденски стил.

В комплекса е организирана постоянно действаща етнографска изложба, която показва стара виенска мебел, типична сливенска дърворезба и др. Оригиналните котленски килими с прекрасни багри и орнаменти са автентични свидетелства на материалната и на духовна култура на българите от този край.

По време на Българското Възраждане Сливен е голям и буден град. Умереният климат, минералните извори, изобилното плодородие на почвата, юначните, красиви и предприемчиви българи го водят до разцвет. Не случайно началото на индустриализацията на България е поставено през 1834 г. от Добри Желязков - Фабрикаджията, който построява в Сливен първата текстилна фабрика.

В началото на ХІХ век в Сливен се ражда Хаджи Данчо. Той е известен, заможен и родолюбив търговец - дарява средства за изграждане на църквата "Свети Никола", подпомага издаването на книгата "Общо землеописание" на Константин Фотинов. Не се скъпи - щедро финансира дейността на сливенското читалище "Зора". От 1860 до 1863 г. е избран за член на читалищния съвет и за църковен настоятел. Построява прекрасен дом, наричан от съгражданите му "Хаджиданчовата къща", която се отличава с архитектурния си стил: Има раздвижена фасада, богати дърворезбени тавани и декоративно изписани ниши (алафранги). Домакинът възлага портрета му в цял ръст да бъде изрисуван в една от нишите на стаите. Стенописът е изработен от неизвестен тревненски майстор като знак за високия обществен престиж на сливенския търговец.

От 1966 г. Хаджиданчовата къща е регистрирана като паметник на културата. Състои се от две масивни сгради, двор с калдаръм, асма, вечно зелени чемшири и чешма с постоянно течаща вода. Реставрирана е през 1980 г., когато, в стила на останалите две, се изгражда и трета къща. Комплексът е предоставен на Фонд "13 века България", който полага грижите на добър стопанин, за да запази архитектурната стойност на ансамбъла.

От 2007 г. Хаджиданчовите къщи имат статут на музей. Етнографската музейна сбирка посреща граждани и гости на Сливен. Представя типичната сливенска дърворезба, котленските килими и виенската мебел от края на ХІХ век - свидетелства за материалната и духовна култура на хората от този край. В Хаджиданчовите къщи се организират конференции, изложби, срещи, художествени четения и други.

Източник: http://fond13veka.org/



Контакти за връзка с музея

тел. 044 622 453
моб. 0879 539 130

http://fond13veka.org/

Работно време:

9.00 - 17.00