Национален парк музей "Шипка Бузлуджа"
размер на шрифта     A  A

Днес на Шипка е спокойно. Някогашното бойно поле е превърнато в музей на открито – Национален парк-музей “Шипка”. Той е създаден през октомври 1956 г. и обхваща района на историческите места, свързани с отбраната на Шипченския проход по време на Руско-турската война от 1877/78 г. Представлява комплекс от паметници, възстановки на позиции, батареи и землянки. Първите паметници са руски и са построени през 1878-1881 год. Българските паметници на бойното шипченско поле са на 3-та и 5-та опълченски дружини (1910 г.) и Паметникът на свободата на вр. Свети Никола (днес вр. Шипка),  открит през 1934 год. Всяка година на 3 март и през месец август на връх Шипка се събират хиляди българи, за да почетат паметта на загиналите герои и да отбележат победата, която роди свободата на България.

В приземния етаж на паметника - мемориал, под мраморен саркофаг, поставен на четири лежащи лъва, се съхраняват костите на загинали при отбраната на Шипка.  Пред саркофага са застинали на вечна стража каменните фигури на руски воин и български опълченец. Експозицията, разположена по останалите седем етажа на паметника, разкрива героизма на руси и българи по време на петмесечната отбрана на прохода.Тя включва богата колекция от ордени и медали, снимков и документален материал, лични вещи на участници в боевете, оръжие. Там се намира копие на Самарското знаме – първото бойно знаме на Българското опълчение. От последната площадка се открива панорамен изглед към околността с възстановените батареи, траншеи, обозначени позиции, паметници и братски могили, запазили спомена за подвига и саможертвата на шипченските герои.

Контакти за връзка с музея

гр. Казанлък

ул. “П.Р.Славейков” № 8

тел. 0431/62918

e-mail: shipkamuseum@mail.bg

Летен сезон ( 1 май – 30 октомври): 9.00 ч. – 19.00 ч. (билети се продават до 18.30 ч.)

Зимен сезон (1 ноември – 30 април): 9.00 ч. – 17.00 ч. (билети се продават до 16.30 ч.)