Десета национална археологическа изложба "Българска археология 2017"

31.08.2017

За поредна година Националният археологически институт с музей при Българската академия на ануките организира Национална археологическа изложба "Българска археология 2016". Събитието се организира за десета, юбилейна година и този път съорганизиратори са 13 исторически и археологически музея в страната, по традиция представящи новите находки от своите фондове, открити през изминалия археологически сезон.

Събитието тази година се откри на знакова дата - 14 февруари - Деня на археолога. Сред присъстващите на откриването бяха президентът на Република България г-н Румен Радев, председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски, министърът на регионалното развитие Спас Попниколов и кметът на Столична община Йорданка Фандъкова.

Изложбата представя над 350 експоната от общо 48 археологически обекта, принадлежащи към различен тип и хронология - от Ранната праистория до Средновековието. Информацията за 18 от тях е илюстрирана чрез физическо представяне на най-интересните находки и богат снимков материал, а за другите 30 обекта - само чрез постери. Издадена от НАИМ при БАН и кратка книжка с пълна информация и снимки от изложбата със съставител Камен Бояджиев, която може да бъде закупена от Археологически музей, гр. София.

Сред експонираните обекти са находки от продължаващите проучвания от палеолитното находище край пещера Козарника, праисторическите селищни могили Юнаците /Пазарджик/ и Солницата /Провадия/, скалния комплекс Глухите камъни край община Любимец, античните градове Аполония, Деултум и Сердика, тракийското селище край с. Бенковски (Кирково),  първата българска столица - Плиска. Впечатляващи златни артефакти предоставят археологическите разкопки на надгробните могили край Приморско и с. Изворово (Хармали), както и спасителните проучвания на праисторическото селище Дамяница (Благоевград), състоящи се заради изграждането на АМ "Струма".

Сред по-интересните находки могат да се маркират златно мънисто от селищна могила Юнаците от Средния халколит (около 4600-4500 г. пр, Хр.); костен антропоморфен идол с медни апликации от селищна могила Провадия - Солницата (5500-4200 г. пр. Хр); Златни накити от могилата до с. Изворово (Среден бронз, първа половина на II хил. пр. Хр); Букел-амфора от скален комплекс Глухите камъни (Ранна желязна епоха); Сребърни накити от тракийски погребения в землището на с. Бенковски (ср. IV - нач. III в. пр. Хр); златен комплект апликации за конска амуниция от надгробна могила в м. Силихляр, землище Приморско (320-280 г. пр. Хр); Чаша с релефна украса от некропола на Аполония, Созопол (I в. сл. Хр) и др.

Изложбата може да бъде посетена до 19 март 2017 г. и се помещава в залата за временни изложби, етаж втори на Национален Археологически музей, гр. София.

Добрин Добрев - стажант